„Jesteś gruby” nie pomaga

Już kilka razy wspominałem, że moja budowa ciała i cała sylwetka są bardzo masywne. Dlatego nawet mimo straty kolejnych kilogramów za bardzo tego nie widać. Mimo to nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby ktoś powiedział do mnie „ty grubasie” lub w jakikolwiek pejoratywny sposób doczepił się do mojej wagi.


Ale jestem pewien, że są osoby, które takie nieprzyjemne sytuacje mają na co dzień. I dam sobie rękę uciąć za to, że im takie docinki w żaden sposób nie pomagają, nie mówiąc już o motywacji. Mogą nawet wszystko zepsuć, gdy taka osoba jest już na jakiejś diecie, stara się, robi mnóstwo wyrzeczeń, a mimo to nic nie działa.
Nazywanie kogoś wprost grubym, tłustym, otyłym czy wyzywanie go od świń i wieprzów (a to nie są przypadki odosobnione szczególnie wśród młodzieży) jest nie tylko chamskie, ale wręcz krzywdzące. Nie wiem, jak bym zareagował sam, gdyby coś takiego powiedziała mi nawet bardzo bliska osoba i w dobrej wierze. Po prostu zdaję sobie sprawę z tego i inni otyli ludzie również, że nasza waga nie jest odpowiednia.
Uświadamianie tego w tak okrutny i perwersyjny psychicznie sposób nie pomaga, ale szkodzi. Zaniża samoocenę, prowadzi do depresji, samookaleczeń. Nie zdziwiłbym się, gdyby takie szykanowanie było też przyczyną prób samobójczych, nawet i tych niestety udanych.
Łatwo można apelować. Mówić na ten temat, prowadzić kampanie uświadamiające, zwracać ludziom uwagę na nieodpowiedni wydźwięk takich słów. Niestety obecnie tylko tyle możemy zrobić, że sami nie będziemy się tak zachowywać. Nigdy przecież nie wiadomo, z jakiego powodu dana osoba ma nadwagę i jej gruba. Nie zawsze jest to jej wina – czasami w grę wchodzi choroba, leki, jakieś powikłanie chorobowe.
I warto pamiętać, że kiedyś sami możemy być na jej miejscu.

Reklamy

Dodaj komentarz do wpisu

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s